Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem
Zasady bezpieczeństwa przy odpalaniu petard

Petardy są rodzajem wyrobu pirotechnicznego dającego efekty akustyczne, któremu często towarzyszą dym i błysk. Różnią się one sposobem odpalania: do wyboru mamy zatem materiały lontowe oraz draskowe. Aby odpalić petardę lontową, musimy najpierw położyć ją na ziemi, a następnie podpalić i odejść na bezpieczną odległość. Petardę draskową odpalamy natomiast w odwrotnej kolejności: najpierw pocierając o draskę, a dopiero później umieszczając ją na podłożu. Co ważne, zgodnie z normami unijnymi głośne petardy na draskę przestaną być wkrótce dopuszczone do sprzedaży.

Przy odpalaniu petard zawsze trzeba pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy stosować się do dołączonej do opakowania instrukcji. Większości materiałów pirotechnicznych – w tym również petard – możemy używać wyłącznie na zewnątrz, najlepiej na otwartej przestrzeni, z dala od drzew i zabudowań, pamiętając, by nie rzucać nimi w kierunku ludzi, zwierząt lub materiałów łatwopalnych. Wyjątek stanowią niektóre wyroby klasy F1, np. fontanna tortowa, oraz pirotechnika teatralna klasy T1, które są przystosowane do używania wewnątrz pomieszczeń. Wszelkiego rodzaju materiały pirotechniczne mogą odpalać wyłącznie osoby pełnoletnie. Należy również pamiętać, że zakazane jest używanie tego typu produktów po spożyciu alkoholu.

Kiedy zdarzy się, że petarda nie wypaliła, nie wolno podchodzić do niej i ponownie jej odpalać. Należy odczekać przynajmniej 15 minut, a następnie zanurzyć ją w pojemniku z wodą, co zabezpieczy nas przed opóźnionym zapłonem.

Wybierając sklep z petardami, zwracajmy przede wszystkim uwagę na to, czy posiada on wszelkie wymagane certyfikaty. Nasza hurtownia petard wprowadza do obrotu wyłącznie certyfikowane, zgodne z krajowymi i unijnymi przepisami produkty. 
Adres

ul. Bugaj 11
Koczargi Nowe
05-082 Stare Babice

Godziny otwarcia

Pon.–pt. 8:00-16:00